Basic Math

Unitary Method

Unitary method gives the information about unitary method problem, Unitary method question of class 5, Unitary method sum and Define unitary method.

unitary method

Introduction

Unitary Method means the ‘value of one’ or ,Method of one’. In unitary method , We find the value of one article with the reference of group of article. That’s why unitary method is also known as value of one.

Formula Of Unitary Method

  • Value of 1 article = Value of number of article / Number of article
  • Value of number of article = Value of 1 article * Number of article

Concept

Unitary method is generally based on two simple concept

  1. Directly Proportion
  2. Indirect or Inversely Proportion

Direct proportion

Two quantity are said to be directly proportion on unitary method when one article is increased or decreased, then the other one is increased or decrease to the same extent.
e.g:- If  number of quantity increased then the sum of value also increased. You can say no of quantity is directly proportion to the sum of the value.

Indirect or Inversely Proportion

Two quantity are said to be indirect or inversely proportion on unitary method when on the increase (or decrease) of the one quantity, the other is decrease (or increase) on the same extent.
e.g:-If the speed of a car increased then the time taken to reach the destination decrease, then we said that speed id inversely proportion to the time.

Question on Unitary Method 

aptitude question
 
  • If the cost price of 12 packets of biscuits is ₹ 240, the cost price of  8 packets of biscuits will be

                    (a) ₹ 120                    (b) ₹ 160

                    (c) ₹ 180                    (d) ₹ 200
  • The price of 12 kg potato is ₹ 360. Then the price of 8 kg potato is

                     (a) ₹ 180                    (b) ₹ 300

                     (b) ₹ 288                    (d) ₹ 240
  • For a shirt, cloth required must be 2 m 75 cm. Then, how much cloth would be taken to have such 6 shirts?

                     (a) 15 m 50 cm           (b) 16 m 50 cm

                     (c) 18 m                      (d) 21 m
  • A shopkeeper bought a ball pen in ₹ 12 or a packet of 10 ball pens in ₹ 100. Swati bought 24 ball pens. What is the cost price of these ball pens?

                     (a) ₹ 212                     (b) ₹ 238

                     (c) ₹ 248                     (d) ₹ 258
  • The cost of 6 kg of rice is equal to the cost of 8 kg wheat. If  the cost of wheat is ₹ 6 per kg, then the cost of 1 kg rice is

                     (a) ₹ 6                          (b) ₹ 8

                     (c) ₹ 10                        (d) ₹ 12
  • Weight of 1 coin of ₹ 5 is 9 gm, In a bag 9 kg weight of  ₹ 5 coin. What is the total number of coin?

                     (a) 10                           (b) 100

                     (c) 1000                       (d) 10000
  • The cost of 7 chair is equal to the 2 tables. The cost of a table is ₹ 1050, the cost of chair will be

                     (a) ₹ 105                      (b) ₹ 150

                     (c) ₹ 300                      (d) ₹ 525
  • 20 books are bought for ₹ 200. How much will 45 books cost?

                    (a) ₹ 250                      (b) ₹ 450

                    (c) ₹ 350                      (d) ₹ 550

 Unitary method problem of class 5

  • A camp has 35 days ration for 600 men. If 100 more men join the camp, How many days that ratio will last?

                    (a) 20                           (b) 30

                    (c) 40                           (d) 50
  • A canteen requires 28 dozen banana for a week. How many dozen banana will require for 47 days?

                   (a) 2352                       (b) 322

                   (c) 196                         (d) 2256
  • A train covers a distance of 60 km in 50 min. How much time will it take cover 210 km?

                   (a) 175 min                  (b) 180 min

                   (c) 185 min                  (c) 190 min
  • A daily wages servant gets ₹ 10 per day. What amount will he receive in August?

                   (a) ₹ 290                       (b) ₹ 300

                   (c) ₹ 310                       (d) ₹ 280
  • If the cost of 4 pens is equivalent to 16 pencils, then how many pens can be taken for exchange of 96 pencils?

                    (a) 6                             (b) 18

                    (c) 24                           (d) 64
  • If a labor can earn ₹ 165 in 5 days, then in 25 days he will earn

                    (a) ₹ 775                       (b) ₹ 825

                    (c) ₹ 875                       (d) ₹ 4125
  • If a basket of 60 oranges cost is ₹ 54. Then, the cost of 54 oranges is

                    (a) ₹ 60                          (b) ₹ 48.60

                    (c) ₹ 48                          (d) ₹ 10.80
  • The cost of 5 dolls or 6 balls is ₹ 15. What will be the 10 dolls and 18 balls?

                   (a) ₹ 75                           (b) ₹ 105

                   (c) ₹ 150                         (d) ₹ 50
                         Unitary method problem of class 5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *